První chod naší snídaně v Šírazu. Potom jsme si šly přidat ještě třikrát a pokaždé něco jiného. Večerní zmrzka v Kashanu. Íránci nejí zmrzku samotnou, ale vždy to ještě zapíjejí nějakým freshem. Tradiční kombinace je například vanilková zmrzlina a k tomu mrkvový fresh. Hlavně se nebojte! Írán není země, kam byste se měli bát jet zvláště pokud jste turista a jedete poznávat krásy téhle země. Za prvé je důležité si uvědomit, že jako turista či turistka jste od místních opravdu jednoduše rozpoznatelní. Být turistou v Íránu ale podle mně není nevýhoda, právě naopak! Íránci jsou opravdu neskutečně přátelští a pokud vidí, že jste turista, snaží se vám vždycky co nejvíc pomoci a především vám udělat pobyt v jejich zemi co nejkrásnější.
My jsme takovou velkou a výbornou snídani měly úplně ve všech hostelech kromě toho úplně prvního hotelu v Teheránu. Do večera pak třeba sníte pár sušenek a jakmile se setmí, dojdete si někam na večeři. Jedinou malou nevýhodou Ramadánu je to, že kvůli Ramadánu se spoustu památek zavírá dříve, než obvykle. Jinak jsem si žádného velkého omezení nikde nevšimla. Autobusy normálně jezdily, metro taky a snídani jsme dostaly vždycky. Opravdu - žádný horor se nekonal.
Nikdo nám neřekl, proč to tak bylo, ale čekali tam s námi takhle i místní. Tak asi nějaké zpoždění kvůli pozdnímu příjezdu předchozího spoje nebo kvůli Ramadánu. Jeden z luxusních íránských autobusů. Lístek na autobus Teherán - Isfahán. Jedeme autobusem. Lístek na metro v Teheránu. Do Íránu během Ramadánu? Proč ne. Letenky do Íránu jsme kupovaly hodně dopředu a proto, že vycházely opravdu hodně levně. (Praha - Kyjev - Teherán za 2. 500 CZK zpáteční letenka). To, že jsme si vybraly termín uprostřed Ramadánu, jsme zjistily až když jsme asi měsíc před odjezdem začaly s konkrétním plánováním našeho výletu.
No jasně - to byla ta správná volba, protože v téhle směnárně měli ten naprosto nejlepší kurz v okolí. Namáčkly jsme se dovnitř do malého prostůrku u přepážek mezi íránské obchodníky a za chvilku už jsme měli rozměněných našich 100 EUR na 17 000 000 riálů (IRR). Náš kurz byl tedy 1 EUR = 170 000 IRR. Otrlejší cestovatelé mohou využít také výměnu peněz přímo na ulici. Právě v oblastech kolem směnáren se pohybuje spoustu lidí, kteří vám nabízí, že vám dají hodně dobrý kurz a vymění vám peníze přímo na ulici. My to nechtěly riskovat, ale z vyprávění jiných cestovatelů vím, že takhle na ulici taky nebyl úplně špatný kurz. Leckdo dokonce říkal, že tam byl mnohem lepší kurz než v jakékoli směnárně.
(((streamování==))) Anglie Írán koukněte se 21 listopadu 2022
století. V devatenáctém století se prý řadila mezi nejkrásnější mešity na světě. Jeden z našich zážitků hovořící za vše: Do Šírazu jsme dorazily poměrně pozdě večer, na procházku městem jsme vyrazily až kolem desáté hodiny večerní. Došly jsme k obrovskému chrámu, kam proudily davy lidí, ale nikde jsme neviděly označení vchodu pro turisty. Až později jsme zjistily, že to byl Shah Cheragh, nejposvátnější místo v Šírazu - hrobka bratrů Ahmada a Mohameda spojená s velikou mešitou. Nevěděly jsme, jestli smíme dovnitř, a tak jsme postávaly před vchodem a koukaly po místních. Najednou k nám přišla taková stará babička, začala na nás mluvit persky a ukazovala směrem do chrámu.
Pokud náhodou není pitná, je to tam napsané. Nemusíte tak jako v jiných muslimských zemích vodu pořád někde kupovat, ale buď si ji natočíte někde ve veřejném pítku nebo na ubytování. Pítka jsou také víceméně všude, nemusíte se bát, že byste někde umřeli žízní. Ve spoustě ubytování jsme buď zdarma vyfasovaly vodu a nebo jsme si ji tam mohly zdarma dotočit jako třeba tady ve Friendly Hostelu v Yazdu z toho velkého džbánu. Doprava v ÍránuV Íránu mají velmi dobře vytvořenou infrastrukturu a autobusové spoje mezi hlavními městy jednotlivých regionů jezdí několikrát denně.
Navíc večer bylo super pozorovat místní, kteří se všude možně na veřejných místech scházeli na pikniky. Parky i náměstí byly obsypané lidmi, kteří seděli na dekách, povídali si a večeřeli. Díky Ramadánu jsem mohla poznat muslimskou kulturu zase o trochu blíže a více. Večer to všude ožívá (Šíraz) Večeře v Kashanu. Jehněčí špízek a kuřecí špíz v citronové omáčce.
Anglie jde do akce. Proč tým, který je vždy favoritem, vyhrál
Běžně se nám stávalo, že nás na ulici zastavovali lidé a ptali se nás, odkud jsme a potom odpovídali:,, Welcome to Iran. Enjoy my country. " Když se setmí, připadáte si v Íránu jako v jiném světě. Památky a ulice jsou nádherně nasvícené, místní se prochází a nebo piknikují. V Íránu bylo všude úplně čisto. Růžová mešita v Šírazu. Nejvíc přeturistěné místo, na kterém jsme v Íránu byly. Všichni si tam chodí fotit odrazy světla, které se dělají uprostřed mešity díky krásným vitrážím. Je to hezké, ale když vidíte těh třicet čekatelů na pěknou fotku před vámi, docela vás to otráví. Mešita Agha Bozorg - netypická mešita s malou zahrádkou ve spodním patře, která byla postavená na konci 18.
Když se ubytuješ v hostelu, kde servírují snídani na střeše s takovýmhle výhledem. Yazd. Tady všude jsme byly: Takhle jsme poznávaly Írán Mít dva pasy není potřebaKdyž letíš do Íránu, je ti už dopředu jasné, že s íránským razítkem v pase možná budeš mít později v některých zemích světa problém. Třeba takový Izrael nebo USA Vás můžou za íránské razítko v pase ještě na hranicích otočit a vrátit zpátky domů. Jelikož my jsme už před naší květnovou cestou do Íránu měly koupené letenky na listopad do Izraele, obě dvě jsme si před cestou do Íránu nechaly udělat ještě druhý pas.
Írán - Jak se připravit na cestu - Cestujlevne.com
Sezóna bez vítězství byla obtížná, nejtěžší ale byl rok 2011